2020 m. Nr. 8

 

2020 m. Nr. 7

 

2020 m. Nr. 6

 

2020 m. Nr. 5

 

2020 m. Nr. 4

 

2020 m. Nr. 3

 

2020 m. Nr. 2

 

2020 m. Nr. 1

 

2019 m. Nr. 12

 

2019 m. Nr. 11

 

2019 m. Nr. 10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5G ryšio perspektyvos miškuose

Palyginus su 4G, penktosios kartos belaidis plačiajuostis ryšys skirsis žymiai didesniu greičiu perduodant duomenis, trumpesne delsa – laiko tarpas nuo užklausos išsiuntimo ir atsakymo gavimo. Dabar 4G delsa yra 50 milisekundžių (ms), o 5G planuojama pasiekti net 1 milisekundę. Lietuvoje 4G internetui naudojamos 2,6 GHz dažnio bangos, o 5G numatoma naudoti 3,5 GHz dažnio bangas.
Į miškus ateis dirbti nuotoliniu būdu valdomos mašinos – dronai. Visiškai automatizuotų mašinų robotų, valdomų vien dirbtiniu intelektu, darbui miške vargu ar greit sulauksime, tačiau nuotoliniu būdu valdomos miškakirtės, miško ištraukimo traktoriai, manau, taps realybe. 5G įgalins šių miško mašinų valdymą nuotoliniu būdu operatoriui net iš kito Žemės pusrutulio. Tam reikalingas tik didelis ir greitai perduodamų duomenų kiekis. Kelių kamerų vaizdas, mašinos jutiklių ir daviklių duomenys, tiksli mašinos buvimo vieta, darbo vietoje esančios meteorologinės sąlygos – visa tai pareikalaus gero, spartaus 5G ryšio. 
Žinoma, miškas sudėtingesnė darbo vieta technikai nei ūkininko laukas ar žvyro karjeras. Miške dažnai nelygus reljefas, skirtingo tvirtumo gruntai, dėl meteorologinių sąlygų greitai kinta darbo sąlygos, atsiranda kitos kliūtys. Todėl, norint įdiegti mašinos operatoriaus darbo vietą dirbti nuotoliniu būdu, teks kūrėjams rimtai padirbėti. Gali kažkam pasirodyti, kam viso to reikia. Juk nereikalingu taptų mašinos operatoriaus atvykimas į darbo vietąs ar išvykimas iš jos; technikos vibracijos nekenktų dirbančiam; nereikėtų ir operatoriaus kabinos su visa jam skirta valdymo, komforto įranga. Užtektų šią techniką aptarnaujančio personalo kuro pildymui, priežiūrai, remontui. 
Skraidančių dronų naudojimas miškuose jau nieko nestebintų, tačiau ir čia 5G privalumai daug ką gali pakeisti. Miškų monitoringui, sanitarinei būklei stebėti ir vertinti bus įrengta ne viena mums įprasta filmavimo kamera. Trimačio vaizdo perdavimas, atsispindėjusios nuo miškų saulės šviesos vertinimas tam tikruose spektro ruožuose informuos apie medynų būklę. Tai padės operatyviai užfiksuoti kenkėjų, vėjų pažeistus medžius. Iš anksto suplanuotas miško masyvų apskraidymas leis detaliai apskaičiuoti audros išversto miško plotą. 
Labai patobulėjusi biometrija įgalintų kokybiškai vesti laukinių gyvūnų apskaitą. Spalvos, dydžio, eisenos, šiluminio atvaizdo, kiti duo-menys leistų identifikuoti gyvūno rūšį, amžių, galbūt sveikatos būklę. Esant pranešimui apie įtariamą pažeidimą miške, bet kuriuo paros metu bus galima pirma patikrinti informaciją skraidančio drono pagalba, taip sutaupant nemažai pareigūnų darbo laiko, kuro transportui.
Pavojai, sunkumai išliks praktiškai tie patys, kurie kyla naudojant dabartines informacines technologijas. Kompiuteriniai virusai, galin-tys sugadinti šios sudėtingos technikos programinę įrangą, nesankcionuoti prisijungimai, galintys sudaryti sąlygas sugadinti, sulaužyti ar net pavogti informaciją. Kompiuterių entuziastas, savavališkai prisijungęs prie sunkiasvorės kirtimo mašinos, pridarytų daug žalos ne tik mašinai, bet ir miškui. Arba piktavalis, perėmęs skrendančio drono valdymą, gali jį nutupdyti jam žinomoje vietoje ir pagrobti.
Sklinda prieštaringa informacija apie jau veikiančius 5G ry-šio bokštus. Daug kam kelia nerimą neseniai 10 kartų padidinta elektromagnetinės taršos norma. Aišku, kad papildomas spin-duliuotės šaltinis sveikatos nepridės, nes iki šiol naudojami ankstesnių kartų ryšiai. Žinant, kad ir automobiliai teršia aplinką, vargu, ar kas norėtų grįžti prie kelionių arklių traukiamu vežimu. Tad ir su 5G tas pats. Svarbu, kad gaunama nauda būtų didesnė nei žala, kuri yra ne kas kitas, o elektromagnetinė aplinkos tarša. Reikia atsiminti, kad naujų technologijų ignoravimas gresia atsilikimu ir yra pavojingas valstybės vystymuisi ir išlikimui. 
Daugeliui įdomu, kada visa tai gali pasirodyti miškuose? Viskas priklausys, kaip sparčiai bus diegiamas 5G ryšys, kokia bus jo aprėptis, kaip greitai tobulės naujai kuriama technika. Manau, dar 5–10 metų teks palaukti.  
Iki šiol atsimenu, kaip teko minti dviratį į girininkiją, iš kur laidiniu telefonu  pranešiau apie gaisrą miške. Dar visai neseniai ir kompiuteris girininkijoje buvo egzotika. Dabar popieriniai žemėlapiai, planai jau dulka lentynose, nes juose atvaizduota informacija sėkmingai perkelta į kompiuterines laikmenas, mobiliuosius telefonus. Laikas, o tuo pačiu technologijos, žmonių poreikiai nestovi vietoje.